Kobiety z diagnozą raka piersi często przeżywają podwójny szok. Pierwszy z nich występuje po usłyszeniu diagnozy. Towarzyszy mu lęk o własne życie i zdrowie. Łagodzi go perspektywa leczenia, ponieważ niesie nadzieję na wyzdrowienie. Jednakże z długą i wieloetapową terapią zwykle wiąże się następny szok: kiedy kobieta musi zmierzyć się z trwałą lub tymczasową utratą atrybutów kobiecości- piersi, włosów, smukłego ciała. Obawa o życie i zdrowie oraz nadzieja na wyleczenie przeplata się z obawą o utratę kobiecości.

 

OPERACJA

Jeżeli jesteś przed operacją możesz niepokoić się nie tylko o swoje zdrowie, ale także o to, jak ta interwencja zmieni Twoje ciało; czy po usunięciu piersi nadal będziesz czuć się kobietą; czy nadal będziesz atrakcyjna dla swojego partnera i, jeżeli obecnie nie jesteś w związku, jak ta zmiana wpłynie na Twoje przyszłe relacje. To normalne obawy, których doświadcza większość kobiet w takiej sytuacji.

Operacja wiąże się z nieodwracalną zmianą ciała. Może polegać na usunięciu całej piersi (mastektomia) lub jej części (operacja oszczędzająca); dodatkowo Twoje węzły chłonne mogą zostać wycięte. Zdarza się, że w czasie mastektomii wykonywana jest rekonstrukcja piersi. Zapytaj lekarza prowadzącego, czy jest to możliwe w Twoim przypadku.

Utrata piersi jest dla większości kobiet to... dramatyczne doświadczenie (szczególnie gdy wyjątkowo ozdabiają Twoją kobiecość). Często towarzyszą mu: wściekłość, żal, rozpacz. Są to normalne emocje, kiedy tracisz ważną część siebie - element atrakcyjności, seksualności i macierzyństwa. Brak piersi zmienia Twoje widzenie i odczuwanie ciała - ciało dotychczas dobrze znane i przewidywalne, może stać się dla Ciebie obce, niekobiece. Bezpośrednio po operacji możesz odczuwać niechęć do oglądania czy dotykania swojego ciała, możesz wstydzić się swojego wyglądu i unikać sytuacji, kiedy jesteś naga, nawet wobec swojego partnera.

Oswojenie się ze zmianą Twojego ciała wymaga czasu.

Niektóre kobiety szybko akceptują zmianę ciała, inne potrzebują więcej czasu i wsparcia, by się z nią pogodzić. Patrzenie na zmienione miejsce przed lustrem, dotykanie go, zobaczenie siebie nago, pozwolenie, by partner widział Ciebie bez ubrania i dotykał blizny to kolejne etapy w drodze do odzyskania kobiecości. Jednak na początku mogą one być dla Ciebie szczególnie trudne. Proteza piersi i odpowiednia bielizna może okazać się pomocna w tym procesie. Zwiększą one Twój komfort i pewność siebie.

Protezy piersi

 

DALSZE LECZENIE

Jeśli właśnie teraz przechodzisz dalsze leczenie (radioterapia, chemioterapia, hormonoterapia) i doświadczasz jego efektów ubocznych: spada lub wzrasta waga ciała, jesteś blada i zmęczona, tracisz włosy, męczą Ciebie nudności i wymioty, masz obrzęki, obserwujesz u siebie objawy menopauzy wywołanej leczeniem oraz zmieniły się Twoje reakcje seksualne możesz czuć się jeszcze bardziej nieatrakcyjna i niekobieca. Możliwe, że masz wrażenie, że Twoje ciało wymyka się spod kontroli i odczuwasz silny stres, zwłaszcza, gdy niepożądane skutki terapii pojawiają się szybko i nie jesteś na nieprzygotowana. Pamiętaj, że są one zwykle krótkotrwale i w większości ustępują w momencie zakończenia leczenia lub w krótkim czasie po nim.

 

Odnaleźć kobiecość w sobie, czyli kilka praktycznych wskazówek

  • Znajdź swoje tempo oswajania się ze zmianami; jedne kobiety potrzebują na to kilka dni, inne kilka lat; dlatego daj sobie czas i bądź wyrozumiała dla siebie.
  • Taniec, ruch, ćwiczenia fizyczne pozwolą na nowo poczuć się pewnie w swoim ciele.
  • Pielęgnuj troskę i życzliwość wobec swojego ciała- Ty i Twoje ciało przechodzicie przez to razem.
  • Kobiecość to coś znacznie więcej niż piersi i to jak, wyglądasz, to sposób, w jaki odczuwasz, myślisz i działasz. Zastanów się, co sprawia, że czujesz się kobieca; co o tym decyduje. Zapytaj, co kobiecego w Tobie dostrzega Twój partner; Twoi przyjaciele, osoby bliskie. Buduj i umacniaj swoją kobiecość.
  • Rozmowa z osobą, która już przeszła leczenie raka piersi może być bardzo pomocna. Zorientuj się, gdzie znajduje się najbliższy oddział Stowarzyszenia Amazonek. W tym kobiecym gronie odnajdziesz zrozumienie, wsparcie, praktyczną pomoc i informacje.

Odnaleźć kobiecość w relacji

Leczenie i jego konsekwencje to sytuacja trudna nie tylko dla Ciebie a także dla Twojego partnera. Może on obawiać się o Twoje życie i zdrowie, boleśnie przeżywać Twoje cierpienie. Także on musi poradzić sobie z tą nową sytuacją w swoim tempie i na swój własny sposób. Jego postawa oraz wsparcie mają duże znaczenie w Twoim przystosowaniu się do zaistniałych zmian. Teraz możesz szczególnie potrzebować zapewnień, że nadal jesteś atrakcyjna i jednocześnie może być Tobie trudno w nie uwierzyć. Najważniejsze jest nie to, czy partner Ciebie akceptuje, ale czy Ty potrafisz zaakceptować siebie.

Rozmawiaj z partnerem o swoich emocjach, potrzebach i oczekiwaniach i poznawaj emocje, potrzeby i oczekiwania partnera. Szczera i otwarta rozmowa pomoże Wam się lepiej zrozumieć, bardziej wspierać oraz umocni więź między Wami.

Kobiecość utracona czy odzyskana, czyli Twój wybór

Jako kobieta z diagnozą raka piersi masz do przejścia drogę od pytań: czy jestem kobieca; czy jestem atrakcyjna dla innych i dla siebie do odpowiedzi na pytanie: co jest istotą mojej kobiecości, atrakcyjności i jak mogę o to zadbać; oraz od doświadczenia ciała jako obszaru bólu, wstydu do doświadczania ciała jako obszaru przyjemności, piękna, siły i dumy. Może jesteś na początku tej drogi, w połowie, czy może już dumnie czerpiesz z siły Twojej odzyskanej kobiecości. To od Ciebie zależy, czy czujesz się kobieca. To Twój wybór.

 

Bibliografia:

  1. Kissane, David, White, Kate, Cooper, Karen and Vitetta, Luis (2004) Psychosocial impact in the areas of body image and sexuality for women with breast cancer Camperdown NSW: The National Breast Cancer Centre